Domain Kayıt Edilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sitemizde her gün yüzlerce düşecek domain paylaşıyoruz, bunların bir çoğu bir amaç için kayıt edilmiş ve kullanılmış domainler oluyor ve haliyle bir geçmişi oluyor.

Yeni bir domain kayıt ederken geçmişini araştırmamız ileride sorun yaşamamamız için oldukça önemlidir. Peki bir domain kayıt edilirken nelere dikkat etmeliyiz?

1- web.archive.org Kaydı

Bir alan adının sizden önce hangi sektörlerde nasıl kullanıldığını bu site aracılığı ile görebilirsiniz. Bu web sitesi 90’lı yıllar itibariyle tüm internet sitelerini kayıt ediyor ve istediğiniz zaman karşınıza çıkarıyor.

2- DA/PA Değeri ve Spam Skoru Sorgulama

DA (Domain Authority) – PA (Page Authority) sitenizin Google sıralamasında üst sıralarda olmasına yardımcı olan bir otorite puanıdır. Bu skorlar hakkında daha detaylı bir makale sitemizde mevcut.

Spam Skoru ise sitenizin backlinklerinin spam olup olmadığını ölçen bir otoriter algoritmadır.

Toplamda bahsettiğim bu 3 skor sitenizin daha önce aldığı backlinkler sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu sebeple daha önce alınmış backlinkler de kontrol edilebilir.

3- Backlink Sorgulama: ahrefs.com

Kayıt edeceğiniz alan adının önceki backlinklerini kontrol etmek yararınıza olacaktır, her ne kadar kaliteli backlinkler sitenizin adeta torpil ile yayın hayatına başlamasına yardımcı olabileceği gibi spam backlinklerde de sitenizin Google’ın gözünde kötü yerlerde olmasına sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir