MÜHENDİSLİKLER

mühendislik

Ülkemizde mühendislik disiplini yıllardan bu yana önemli gelişmeler taşımaktadır. Mühendislik bilgi birikimi gerektiren bir alan olup aynı zamanda birçok sektörde farklı mühendislikler bulunmaktadır. Teknik bilginin sahaya yansıtılması anlamında kullanılan bu meslek dalı aynı zamanda insanların yaşamlarına teknolojinin ve teknik bilginin yansıtılması anlamında da önemli bir disiplindir.

Günümüzde mühendislik kadar önemli olan bir durum da mühendislerin birbiri ile bilgi alış verişinde bulunmasıdır. Mühendislik bilgi odaklı bir bilim dalı ve disiplin olduğundan dolayı bilginin paylaşılması büyük önem taşır. Mühendisler meslek arkadaşlarının bilgi ve tecrübelerinden yararlanarak alanda kendilerini daha iyi noktalara taşıyabilirler. Bu nedenle açılmış bir internet sitesi olan mühendis portalı mühendis ve mühendis adaylarının birbirleri ile bilgi alışverişi yapabilmelerine imkan tanır.

Ülkemizde Bulunan Mühendislikler

Teknik bilginin sahaya yansıtılması ve günlük hayatta kullanılabilmesi adına önemli birer meslek olan mühendislik birçok farklı disiplinde yer alan bir alandır. Bu nedenle de her iş kolu için farklı mühendislik isimleri vardır. Gıda mühendisliği, endüstri mühendisliği, inşaat mühendisliği, yazılım mühendisliği ya da bilgisayar mühendisliği gibi birçok farklı mühendislik alanı bulunmaktadır. 

Bu kadar fazla çeşidi olan mühendislikler temel olarak kendi alanı ile ilgili somut uygulamalar ile ön plana çıkar. Teknik bir alan olan mühendislikte ilerlemek için bilgi ve tecrübe büyük önem taşır. Bu nedenle de mühendislikte paylaşım ve bilgiye erişim büyük önem taşımaktadır.

Mühendislik ve Tecrübe

Bir mühendis sahada olduğu kadar iş başında olduğu kadar bilgili ve tecrübeli hale gelir. bu disiplin sayesinde mühendislerin ekonominin ve kalkınmanın itici gücü olduğu görülür. Ülkemizde bu nedenle üniversitelerde en yaygın olarak kurulan bölümler arasında mühendislikler gelir.Bu disiplin alanları arasında paylaşımı arttırmak ve mühendislerin mesleklerinde daha başarılı olmasını temin etmek için ihtiyaç duyulan tecrübe bu şekilde yerine getirilmiş olur. Günümüzde mühendislik çalışmaları sayesinde her türlü teknik bilgi sahaya yansıtılmış olur. Mühendislerin birbiri arasında iletişim kurmasını ve bilgi aktarımının yapılabilmesi için Mühendis Portalı internet sitesi sizlere önemli hizmetler sunar. Bu site sayesinde alanınızda ortaya çıkan en son gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir